SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Widoki jesieni w Zagwiździu (14).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (19).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (21).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (24).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (25).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (30).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (31).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (33).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (6).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (7).jpegWidoki jesieni w Zagwiździu (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: sobota, 02-12-2023
Imieniny: Balbiny, Ksawerego, Pauliny
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 111
W tym miesiącu: 735
Wszystkich odwiedzin: 3205277
Burze w Zagwiździu
mapa polski burzowa.jpeg
burze.dzis.net

Polecamy:

logo na koszulę pzw ver10 na polar jednokolorowa.jpeg

SNW LOGO  Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

GRH początek

GRH - to Grupa Rekonstrukcji Historycznych w Zagwiździu, która działa od wielu lat jednak rok 2019 można przyjąć za datę powstania. Skupia wokół siebie miłośników szczególnie odlewnictwa jak i wojskowości z XVIII wieku. Członkowie grupy to byli pracownicy odlewni i osoby u których rodzice, dziadkowie pracowali w odlewni lub Hucie Szkła w Murowie, gdzie ta tradycja odlewnicza jest żywa, a wiedza w temacie z pierwszej ręki.

Po wielu rozmowach i dyskusjach co by nie można zrobić w Zagwiździu, co jest stracone bezpowrotnie, co zniszczone, a co  można by teoretyczne jeszcze zdziałać, pada ryzykowna decyzja, aby w 2019 roku podczas dożynek na terenie zabytków spróbować coś odlać metodą jak to robiono dawniej w odlewni w Zagwiździu.

Sprzęt, narzędzia i materiały zostały zrobione samemu, pospawane, pożyczone itd., aby cokolwiek zadziałało, gdzie trzeba pamiętać o tym, aby roztopić metal (w tym wypadku aluminium) trzeba co najmniej 650 C.

Udało się zaformować skrzynię i pierwszy spust  pozwolił odlać piękną replikę ozdoby myśliwskiej, przyjęty „owacjami na stojąco”. To zachęciło do dalszego działania.

Z roku na rok po kolejnych udoskonaleniach jest coraz lepiej …   

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >