W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                          W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                  W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                 W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.                                W tym roku Dożynki parafialne, EDD, Piknik Historyczny, Kabaret odbędzie się 8 września.

                                          

SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Rododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (1).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (10).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (11).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (13).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (15).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (16).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (17).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (18).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (19).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (2).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (3).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (4).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (5).jpegRododendrony z ogrodu botanicznego w Zagwiździu (8).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: czwartek, 13-06-2024
Imieniny: Antoniego, Gracji, Lucjana
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 208
W tym miesiącu: 4906
Wszystkich odwiedzin: 3279279
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:

logo na koszulę pzw ver10 na polar jednokolorowa.jpeg

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

Historia OSP

 Ochotnicza Straż Pożarna w Zagwiździu istnieje od 1887 roku. Miejscowość Zagwiździe swój początkowy i dynamiczny rozwój zawdzięcza odlewni, która powstała ponad 200 lat temu. Wówczas większość budynków i hal odlewni było zbudowanych na bazie drewna, co w połączeniu z rozżarzoną surówką i ogniem mogło doprowadzić do pożaru. W związku z tym właściciele odlewni sfinansowali budynek do przechowywania narzędzi gaśniczych. Jednak aby móc gasić pożary należy coś o tym wiedzieć. To zadanie powierzono nauczycielowi, Panu Franciszkowi Grabowskiemu. Jego zadaniem było przeszkolenie pracowników odlewni w zakresie walki z pożarami.
    Dalszy rozwój jednostki nastąpił gdy odlewnia stała się własnością prywatną Pana Kampy. Miał on bowiem świadomość tego, że bezpieczeństwo odlewni w dużym stopniu zależy od wyszkolenia strażaków, jak i od sprzętu, którym dysponowali, dlatego więc stał się jej opiekunem.

    Zwieńczeniem ciężkiej pracy strażaków było włączenie jednostki w 2000 roku do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, który stanowi integralną część bezpieczeństwa wewnętrznego państwa. Obecnie członkowie OSP Zagwiździe nadal dbają o dobre imię jednostki oraz jej rozwój.

    Już wkrótce bardziej szczegółowa historia naszej jednostki. Liczymy również na wszelkie informacje mieszkańców Zagwiździa, materiały źródłowe, zdjęcia dotyczące przeszłości OSP Zagwiździe.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >