SOŁECTWO
ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
budowa kościoła 1.jpegbudowa kościoła2.jpegbudowa kościoła3.jpegbudowa kościoła4.jpegstare zagwizdzie na mapie.jpegStare Zagwiździe na widokówkach (1).jpegStare Zagwiździe na widokówkach (2).jpegStare Zagwiździe na widokówkach (3).jpegStare Zagwiździe na widokówkach (4).jpegStare Zagwiździe na widokówkach (5).jpeg
ZAGWIŹDZIEsz z zachwytu
Dziś jest: niedziela, 08-12-2024
Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
Statystyka odwiedzin:
Dzisiaj: 143
W tym miesiącu: 1673
Wszystkich odwiedzin: 3333650
Aplikacja dla turysty "Szlakiem
odlewniczym" po Zagwiździu
 
Głos Historii.jpeg

 

Polecamy:
 
 
LOGO 70 lat PZW Murów.png

SNW LOGO Zagwizdzie.jpeg

LGD stobrawski.jpeg

logo lgr opolszczyzna.jpeg

logo Stobrawski Parrk Krajobrazowy.png

piekna wies opolska.jpeg

 

Jak powstała huta

HUTA ŻELAZA.

1.jpeg Założona przez króla pruskiego Fryderyka II w związku z kolonizacją i uprzemysłowieniem rejonu opolskiego. Usytuowana w sąsiedztwie wsi Zagwiździe, otrzymała nazwę „Kreuzburgerhiitte". 1754 budowa wielkiego pieca oraz kolonii robotniczej. 1757 przekopanie kanału roboczego, tzw. „zachodniego", dla zaopatrzenia w wodę fryszerki w pobliskim Murowie. 1761 spalenie miejscowej huty i fryszerki przez wojska rosyjskie. 1802 budowa magazynu. 1806 kuźni. Po sekularyzacji dóbr klasztornych pod zarząd huty włączone 1811: fryszerka w Czarnowąsach i wielki piec w Brynicy (istniejący do pierwszej wojny światowej). Ponadto od końca w. XVIII do pół. w. XIX Zagwiździe skupiło pod swoim zarządem szereg innych hut: w Budkowicach, Tułach, Murowie, Bogacicy, Szumie, Szumiradzie i Karłowcu. 1839 wzniesienie hali odlewniczej z wieżą gichtową. Największy rozkwit huty w. XVIII; w 1. pół. w. XIX produkuje nadal intensywnie dla potrzeb wojska, jednakże znaczenie jej stopniowo maleje w związku z rozbudową przemysłu w zagłębiu górnośląskim. 1869 przechodzi na własność prywatną Kaspra Kampa, rodziny Hadamików i Jana Pyki, następnie wyłącznie rodziny Pyków. Po 1945 czynna jeszcze młotownia poruszana wodą. Usytuowana przy skrzyżowaniu dróg do Murowa, Kup, Starych Budkowic i Radomierowic, w oparciu o ujęcie wodne z rzeki Budkowiczanki, obejmujące dwa zbiorniki retencyjne oraz dwa równoległe kanały robocze. W sąsiedztwie skrzyżowania usytuowany budynek odlewni z wieżą gichtowa. obok przy placu budynek magazynu, być może dawniej modelarni. kanal3.jpegNa zach. od odlewni obecnie osuszony, mniejszy staw kuźniczy, zasilany kanałem z drugiego, większego stawu, położonego obecnie poza obrębem huty. Od obu stawów prowadziły dwa kanały robocze ku zach., łączące się poza zabudowaniami hutniczymi, obecnie w większości osuszone i częściowo zniwelowane. Od pn. kanał główny poruszający pierwotnie mechanizm młotowni, od pd. kanał węższy, napędzający mechanizm przycinarki. W sąsiedztwie młotowni budynek magazynu.


A. ODLEWNIA (fig. 87).

4.jpeg Zbudowana 1839. Rozbudowana w. XIX i XX. O cechach klasycystycznych. Murowana z cegły, otynkowana. Zwrócona frontem ku pn. Pierwotna budowla wzniesiona na rzucie zbliżonym do krzyża, z wieżą gichtową nadbudowaną przy skrzyżowaniu ramion nad częścią pn. Powiększona ok. pół. w. XIX o prostokątną przybudówkę, związaną z narożnikiem pd.-wsch. budynku. W. XIX i XX przybudowane liczne dobudówki od zach. przy ramieniu pn., od pd. przy ramieniu zach., w przedłużeniu ramienia pd. oraz przy skrzyżowaniu ramion pn. i wsch. Wewnątrz otwarte wiązanie dachowe. Pośrodku hali głównej zmodernizowany piec, przylegający od wsch. do wieży gichtowej. W przejściu ze skrzydła pn. pod wieżą gichtową żeliwna kanelowana kolumna. Na zewnątrz podziały ramowe i płytkimi ślepymi arkadami zamkniętymi półkoliście. Zakończenia ramion trójosiowe, z oknami zamkniętymi półkoliście oraz półkolistymi okienkami w półszczytach. Wieża o trzech kondygnacjach, w niej okna w drugiej kondygnacji zamknięte półkoliście, w górnej prostokątne: w krótszych bokach od wsch. i zach. parzyste, w dłuższych potrójne. Gzyms koronujący wydatny, profilowany. Dachy naczółkowe, kryte dachówką. Zachowany częściowo ozdobny detal żeliwny w obramieniach drzwi i okien, ponadto w wejściach stare drzwi klepkowe.


B. MAGAZYN PRZY ODLEWNI.

3.jpegZbudowany 1. pół. w. XIX. Murowany z cegły, otynkowany. Prostokątny, z ryzalitem w dłuższej elewacji. Podziały ścian ramowe w tynku. Dach naczółkowy, kryty dachówką.


C. MŁOTOWNIA (fig. 88).

2.jpegZbudowana 1806. Klasycy-styczna. Murowana z cegły, otynkowana. Złożona z dwóch prostokątnych równoległych budynków, połączonych przybudówką ponad kanałem roboczym. Budynki parterowe z otwartymi wiązaniami dachowymi. W przybudówce łączącej oba budynki komora zawierająca trzy koła wodne podsiębierne oraz śluzę. Koło wodne drewniane z łopatkami metalowymi, poruszało pierwotnie mechanizm większego miota, umieszczony w budynku pn. Ową pozostałe :o miota mniejszego, palenisko pieca oraz urządzenie regulujące dopływ wody. Na zewnątrz budynki pierwotnie
analogiczne: budynek pd. częściowo przekształcony w. XIX XX. Okna zamknięte półkoliście, umieszczone w płytkich, analogicznie zamkniętych wnękach. Częściowo zachowane pierwotne żeliwne obramienia wejść oraz rozety w nadprożach i w zamknięciach okien. Dachy pierwotnie naczółkowe, nad budynkiem pd. przekształcony, siodłowy, kryte dachówką.


D. MAGAZYN PRZY MŁOTOWNI (fig. 89).

Zbudowany 1802. Klasycystyczny. Murowany z cegły, otynkowany. Prostokątny, parterowy. Rozczłonkowany wnękami o jednym uskoku, zamkniętymi półkoliście, w których umieszczone wejście i okna. Dach naczółkowy, kryty dachówką.


E. POZOSTAŁOŚCI PRZYCINARKI.

Pomiędzy młotow-nią a magazynem, przy częściowo krytym kanale, zachowane koło wodne podsiębierne żeliwne, poruszające mechanizm przycinarki.


F. DOMY.

Leśnictwo. Zbudowany 1. pół. w. XIX, prawdopodobnie jako dom mieszkalny urzędników huty, dwurodzinny. Murowany z cegły, otynkowany. Parterowy, na rzucie wydłużonego prostokąta. Układ wnętrz dwutraktowy, z dwoma wejściami i sieniami na przestrzał. Elewacja frontowa ośmioosiowa. Dach naczółkowy, z trzema powiekami, kryty dachówką. — Ul. Grabicka nr 6. Wg tradycji dawny szpital huty. Zbudowany 1. pół. w. XIX. Drewniany, konstrukcji zrębowej, na ceglanym podmurowaniu, z jedną ścianą obmurowaną. Parterowy,' prostokątny, dwutraktowy, z sienią na osi dłuższego boku. Elewacja towa dziewięcioosiowa. Półszczyty szalowane gontem, dzielone zadaszeniem. Dach naczółkowy, kryty papą, z nowszą wystawką.

Kalendarz wydarzeń
Kliknij wybraną datę Galeria zdjęć > E-kartki >