ZAGWIŹDZIE
od 1754 r.
Produkty do konkursu można już dostarczać do Sołtysa Produkty do konkursu można już dostarczać do Sołtysa Produkty do konkursu można już dostarczać do Sołtysa Produkty do konkursu można już dostarczać do Sołtysa
Gra terenowa "Poznaj zabytki Zagwiździa" w 2011 i 2012 wygrała w swoich kategoriach:
W wojewódzkim konkursie Piękna Wieś Opolska 2012 w kategorii Najlepszy Projekt Odnowy Wsi wygrał projekt "Poznaj zabytki Zagwiździa", wykonany przez młodzież pod opieką opiekuna.
Podczas uroczystości w Kórnicy wręczono nagrody.
Oficjalny kumunikat komisji uzasadniający swój wybór.
I miejsce – Zagwiździe (gm. Murów) – nagroda w wysokości 8 000 zł „Poznaj zabytki Zagwiździa” to ciekawy i innowacyjny pomysł na aktywne spędzenie czasu i pokazania najcenniejszych obiektów w Zagwiździu.
Projekt ten opracowała miejscowa młodzież gimnazjalna przy pomocy opiekuna merytorycznego- lidera odnowy wsi w Zagwiździu. Jest to gra terenowa mająca na celu przybliżenie uczestnikom gry miejsc, wydarzeń i ludzi, którzy mieli istotny wpływ na powstanie i rozwój Zagwiździa, co przyczyniło się do poprawy statutu społecznego i standardu życia w tej wsi. W grze tej wykorzystano 8 obiektów jako punktów kontrolnych, po których kolejno wg wylosowanego scenariusza gry wędruje drużyna młodzieży wraz z dorosłym opiekunem. Punkty kontrolne to miejscowa śluza kanału hutniczego, odlewnia żeliwa, kościół, wzgórze św. Rocha, czakram w Ogrodzie botanicznym, most armatni, zabytkowa Kuźnia i Sala Muzealna. Po przejściu przez drużynę wszystkich punktów kontrolnych i odpowiedzi na przygotowane pytania (16 wylosowanych z 92) komisja konkursowa z etnografem, historykiem oraz liderami odnowy wsi dokonuje oceny i typuje zwycięzców gry. Komisja doceniła fakt, Ŝe projekt ma charakter innowacyjny, trwały, rozwojowy, bazujący na konkretnych działaniach zmierzających do utworzenia Parku Kulturowego oraz jest spójny z planem rozwoju miejscowości. Godnym zauważenia jest fakt, iż projekt ma nieocenione znaczenie edukacyjne i promocyjne dla mieszkańców Zagwiździa, integrując mieszkańców wsi. W ubiegłym roku gra pod względem jakości merytorycznej i technicznej została doceniona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa jako najlepsza gra terenowa w Polsce.
Link do prezentacji z gry: